И ЛЕВСКИ[iD] започва като всяка приказка с хубав край. Влади, уеб дизайнер и програмист, започва да си мисли дали като много други неща в живота левскарството не може да се измери по някакъв начин.
Например, ако събираш точки за всяко действие, което извършиш, колко би получил за отиването на мач? Или пък за купуването на фланелка? А защо не и за писането на текст по левскарска тема, публикуването му или дори коментирането? Колко хора можеш да увлечеш в благотворителна кауза и колко точки трябва да ти носи това? А по-важно ли е от отиването на мач?
Влади споделя идеята си със своя приятел Митко, човек с опит от левскарските организации или каузи. „Ама разбира се, всъщност ние непрекъснато си мерим левскарството и спорим помежду си кой е най-големият левскар“, отговаря Митко. И така започва проектът ЛЕВСКИ[iD].
Идеята на двамата е да създадат платформа, която да започва да събира левскарите. Левскарите да извършват различни действия, да трупат точки и в крайна сметка всеки от тях да има във всеки момент индивидуален резултат. Този резултат да показва кой колко голям принос има към Левски и левскарството. Но измерването на левскарството не е самоцелно.
Подобна платформа дава отлична възможност на клуба да опознае своите привърженици, техните навици и това, на което може да разчита при всеки от тях!
„Подобна платформа дава отлична възможност на клуба да опознае своите привърженици, техните навици и това, на което може да разчита при всеки от тях. Може да прави бизнес планове, може да управлява цели проекти и да предвижда резултатите от тях. Както и още множество неща“, обяснява Влади.
Митко, който е очевидец на това какви са лошите последствия от меренето на левскарството в момента, добавя: „В крайна сметка платформата ще реши множество противоречия, които днес носят разделение и нищо полезно за клуба. Животът е направил така, че левскарите сме се регистрирали в платформата на Зукърбърг „Фейсбук“ и чрез публикациите и коментарите там мерим приноса си и това какво правим за Левски. Спорим, караме се и се делим. А после се и вайкаме. Във Фейсбук се разправяме дори и за неща като колко често ходим на мач. Ако обаче се създаде измерител на действията, може би това ще намали доста от неуместните страсти, защото в крайна сметка всеки ще има резултат. Извън резултата всичко ще останат празни приказки и обикновени спекулации.“
Измерването на клубната лоялност не е революционно откритие. Почти всеки клуб регистрира привърженици и точкува елементарни неща като купуването на билет за различни по значимост мачове. Подобни класирания дават предимство при купуването на билети за мачовете, които всеки иска да посети. Просто отиват тези с най-много точки отгоре надолу. И за да си на финал в Шампионска лига с любимия отбор, трябва доста села и паланки да си посетил в последните години. Няма шанс да се събудиш и просто да решиш, че ти си най-заслужилият.
„Тук обаче има една подробност. Говорим за клубове, които имат завършен продукт. Левски пълни стадиона си няколко пъти годишно, често само веднъж. Това изисква по-различен подход – по-голямо стимулиране на хората да бъдат активни, за да се стигне до комерсиалната им активност. Играта, състезанието, ако са поднесени интересно, ще донесат тази активност“, добавя Влади.
ЛЕВСКИ[iD] има и още една амбициозна цел, която си поставят разработчиците. „В крайна сметка дългата активност, ходене на мач, вълненията около левскарските теми, покупките и всичко останало оформят левскарската идентичност. Тоест всичко вкупом доказва, че си левскар“, обяснява Митко. „Ако приемем, че е необходимо за нещо да се иска мнението за левскарите, то логично е да се взема под внимание мнението на тези с доказана идентичност. Иначе се получава парадоксът фенове на други отбори да участват в избора на новия притежател на акциите на Левски, както се случи с анкетата на Васил Божков.“
Ясно е, че шестцифрено число потребители отваря всяка врата в България. Това е пътят спонсорите да искат да дойдат в Левски, а не някой да ги изпраща насила и съответно те да се чудят как да избягат от клуба...
Разработката на ЛЕВСКИ[iD] води и до плановете как огромната база данни на левскари може да бъде от полза на клуба. „Ясно е, че шестцифрено число потребители отваря всяка врата в България. Това е пътят спонсорите да искат да дойдат в Левски, а не някой да ги изпраща насила и съответно те да се чудят как да избягат от клуба“, обяснява Митко. В края на престоя на Спас Русев в Левски започва работа по проект за корпоративна лоялност върху платформата ЛЕВСКИ[iD]. „Достигнахме до договор с „Виваком“, който трябваше да бъде първият клиент. Договорът беше минал през всички съвети в огромна корпорация като „Виваком“ и чакаше подписване от клуба. После Васил Божков хвърли всичко в кошчето и каза, че проектът е наивен, а Левски има осигурени пари“, добавя Митко.
В началото на юни новият президент на Левски Наско Сираков се свързва с разработчиците с желанието да бъде направена програмата за корпоративна лоялност. След разговори в рамките на месец и половина проектът е замразен.
Презентация на платформата ЛЕВСКИ[iD]
ЛЕВСКИ[iD]: Дигитална стратегия 2020/2021
(4.89MB PDF)
Кратка история на проекта ЛЕВСКИ[iD]
- октомври 2017 – начало на разработката
- ноември 2017 до ноември 2018 – заедно с клубът тече разработка на социалната мрежа за левскари и програма за корпоративна лоялност. Създадена е дистрибуторска мрежа в над 40 града, която трябва да привлича клиенти за партньорите на програмата, първият от които е „Виваком“
- януари 2019 – „Нове Холдинг“ стопира проектите на екипа на ЛЕВСКИ[iD] с клуба
- юни 2020 – Наско Сираков се опитва да възобнови сътрудничеството, като се свързва с разработчиците
- юли 2020 – инициативата за колаборация с клуба е спряна отново...