Снимката е взета от официалния уебсайт https://levski.bg/
Авторитетното немско списание „Кикер“ е изненадано от загубата на Щутгарт в София от Левски и отпадането на „швабите“. „Четири напред! Само Щутгарт и Кайзерслаутерн са аут!“ пише в огромно заглавие изданието, като мачът в София е водещ акцент от всички двубои на германските отбори: „В нещастното 0:1 на Щутгарт, той спечели наградата: Келш Каръка!“
Заглавието на самия репортаж от стадион „Васил Левски“ също е посветено на централния нападател Валтер Келш и неговите пропуски.
Точно както преди две години, Щутгарт отново отпадна в първия кръг за купата на УЕФА. Въпреки че показа голямо подобрение в играта спрямо първия мач (б.р. 1:1 в Щутгарт), отборът не можа да се възползва от голям брой шансове. Освен отпадането, тимът понесе още един тежък удар – червеният картон на Сигуринсон, показан от рефера Шьотерс 10 секунди преди края на мача. А Сигурвинсон дори не беше фаулирал толкова лошо Цветков.
Треньорът Бентхаус си беше научил урока след тактическите грешки в първия мач. Най-добрите играчи на българите, Руси Гочев и Божидар Искренов, бяха здраво захапани от Бернд Фьорстер и Гюнтер Шефер. Карлхайнц Фьорстер също бе част от състав след сутрешната тренировка, а Левски и Щутгарт започнаха мача с брутална агресия. Съдията Шьотерс сложи край на всичко това с жълт картон за Чавдаров след само 4 минути.
Но Карлхайнц Фьорстер също бе предупреден с картон, след като повали Искренов, който се откъсваше, пресичайки къс пас на Сигурвинсон. Това означава, че Фьорстер ще бъде наказан за следващия мач от европейските турнири, когато и да е той (б.р. – оказа се пак срещу Левски в София през следващия сезон, но в Купата на европейските шампиони).
Щутгарт изглеждаше значително по-добър в сравнение с първия мач. Имаше много повече идея в играта, а отборът беше гъвкав и агресивен. Сигурвинсон загатна за класата си, като отваряше много пространства; Шефер се включваше в атака, независимо че имаше много работа с Искренов.
Но отново трябва да бъдат критикувани пропуските. Келш просто трябваше да вкара два гола, когато, останал непокрит, можеше да засече добре центриране на Сигурвинсон (6-та минута) или когато Алгьовер му поднесе топката отдясно след добра солова акция от над 30 метра (28-ма минута). При третия си голям шанс, Келш получи кълбото след хитър пас на Нидермайер, но беше повален от Илиев. Белгийският съдия, намиращ се в добра позиция, можеше да отсъди и дузпа.
Въпреки 60 000 фанатични привърженици, Левски играеше предпазливо и дефанзивно, като създаде само две положения през първите 45 минути.
След почивката нещата не се промениха. Двата отбора се бореха здраво за всяка топка и за всяко предимство, което могат да създадат. Сега вратарят Михайлов надмина себе си. Той първо спаси силен удар на Келш с глава след корнер (55-та минута), а малко след това се намеси пак след като Алгьовер стреля с глава, а веднага след него Корнелиусон опита неуспешно добавка отблизо.
В драматичната последна фаза от мача, не можеше вече да става дума за стройна тактика и от двата отбора, защото залогът в мача растеше. Когато Райхерт смени Келш, вече изглеждаше, че Щутгарт няма да успее. И тогава контраатака в последната минута завари неподготвена защитата. Вълчев нанесе смъртоносен удар по гостите след пас на Искренов.“
В следващия си брой „Кикерс“ се връща на мача в София, като анализира най-слабия старт на немските клубове в европейските турнири от 1969 г. насам, част от който е и поражението на Щутгарт от Левски.
„Лавината от разочарования не може да спре. Красивата картина около Бундеслигата като „най-силното първенство в света“, получи две сериозни драскотини – отпаданията на Щутгарт и Кайзерслаутерн“, пише авторитетното немски списание и добавя по повод двубоя с Левски: „Въпреки най-силното си представяне през сезона и цяла серия от кристално добри шансове – Келш само пропусна три „стопроцентови“ – отборът на Щутгарт не можа да вкара в София. След като 0:0 вече означаваше „аут“, победният гол на българите в последната минута имаше значение само за статистиката. Видно е, че сега се отваря огромна дупка в касата на Щутгарт. Преди сезона „швабите“ дадоха по 15 000 марки на всеки играч за класирането в купата на УЕФА в очакване на огромни приходи. Не за първи път премиите не работят. А шансовете да бъде спечелен този трофей, както искаше босът на клуба д-р Майер-Форфелдер, претърпяха ранен нокаут. (б.р. в края на сезона Щутгарт все пак печели шампионската титла в Германия, за да се падне отново срещу Левски през следващия сезон и да претърпи нова елиминация)
АРХИВ
ЛЕВСКИ 1
ЩУТГАРТ 0
1:0 Вълчев 90′
Левски: Михайлов, Николов, Балевски, Сираков, Петров, Илиев, Григоров, Чавдаров (58 – Цветков), Спасов, Гочев (61 – Вълчев), Искренов. Треньор: Методиев
Щутгарт: Роледер – Б. Фьорстер, Нидермайер, К.Х. Фьорстер, Шефер – Мюлер (70 – Кемпе), Олихер, Сигурвинсон, Алгьовер – Келш (70 – Райхерт), Корнелиусон. Треньор: Бентхаус
Съдия: Шьотерс (Белгия). Зрители: 60 000. Червен картон: Сигурвинсон (90). Жълти картони – Чавдаров, Николов (Левски); К.Х. Фьорстер, Б. Фьорстер, Кемпе (Щутгарт)